שירות חדש של אגד – לחרדים

במשך שנים ניתן היה להזמין מראש מקום שמור לנסיעה באוטובוס בקווי אילת בלבד. תמיד היו ההסברים שאלה נסיעות ארוכות (כאילו שנסיעה מתל-אביב לקרית-שמונה עורכת יותר זמן מנסיעה בקו 397 מבאר-שבע לאילת), שאלה קווים עמוסים (כאילו שנסיעה לקרית-שמונה עמוסה פחות), שאלה קווים תיירותיים, ועוד. בתקופת “בין-הזמנים” האחרונה הפעילה אגד שירות חדש: מערכת הזמנת כרטיסים עם מקומות שמורים לקווים נוספים, כולם קווים שמוכרים כ”קווי מהדרין”. הודעה על הפעלה זו הופיעה באתר אגד תחת הכותרת: “אכפת לנו שתסעו מהצפון בנוחות ובנחת”:

משום-מה באגד מישהו שכח שגם תושבי קרית-שמונה הם בצפון, וגם להם האוטובוסים עמוסים בסוף אוגוסט.

מאז סוף ימי בין-הזמנים, ירדו הקווים ממערכת ההזמנות הממוחשבת, יחד עם כל קווי אגד לאילת הפועלים רק ביולי-אוגוסט (כרמיאל-אילת, צ. רעננה-אילת ועוד). השבוע שבו למערכת הקווים הללו, ועימם קו נוסף: ירושלים – בני-ברק. יצוין, אפשרות ההזמנה בפועל טרם נפתחה, וניסיון להזמין כרטיס יענה ב”לא נמצאו נסיעות לתאריך המבוקש”, אולם בניגוד לשאר קווי-הקיץ במערכת, היעדים עצמם שבו למערכת. מספירה שערכנו ישנם שבעה קווים שאינם קווי-אילת כרגע במערכת, כולם קווי מהדרין (ירושלים-עתירות מדע (מסוף ה”מהדרין” של אגד בירושלים – ג.מ.) – צפת, ירושלים-עתירות מדע – בני-ברק, ירושלים-עתירות מדע – חיפה ויז’ניץ, ירושלים-עתירות מדע – מירון, ירושלים-עתירות מדע – רכסים, בני-ברק – חיפה ויז’ניץ, בני-ברק – מירון, בני-ברק – רכסים, בני-ברק – קרית-אתא). אגב, לפי המערכת מחירה של נסיעה מירושלים עתירות-מדע לחיפה ויז’ניץ עומד על 29 ש”ח, בניגוד ל-40 ש”ח בקו המקביל שאיננו מהדרין.

למען הסר ספק, ברור כי מדובר בשירות חשוב, שירות שהוא תחילתה של תחבורה ציבורית של שנות ה-1990 בישראל. ברור כי מדובר ב”פיילוט” חשוב. אולם מדוע כל הקווים שנבחרו לאותו ה”פיילוט” משרתים “במקרה” את אותו פלח צרכנים? מדוע בין קווי ה”פיילוט” אין גם קו-צפון שאיננו קו מהדרין? צירוף המקרים בבחירה דווקא בשבעת הקווים הללו מעוררת תמיהות. כל-זאת ועוד: מדוע לתושבי קרית-שמונה מותר לעמוד בסוף אוגוסט באוטובוסים, ולתושבים שבמקרה לבושים אחרת אסור?

ותמיהה אחרונה: כדי להגיע לאותו השירות יש לבחור באתר אגד באופציה של “רכישת כרטיסים לאילת”:

ומשם לבחור במוצא וביעד המבוקשים, כאילו היו קווי אילת. אם מדובר באמת בפיילוט, לשירות שעתיד להתרחב גם לקווים “רגילים”, מדוע הוא מוסתר כל-כך? מדוע לא זכינו בלשונית באתר של “הזמנת כרטיסים לקווים עם מקומות מסומנים”? ההסתרה הזאת, למי שזוכר את ההסתרה שהיתה בעבר בקווים המוזלים, מריחה דומה…

עיננו איננה צרה על החרדים, להיפך – באמת ברור כי מדובר בשירות טריוויאלי שצריך להנתן להם. פשט הוא צריך להנתן לכולם. אם מדובר ב”פיילוט” שהתחיל שם כי “כבר יש שם אילותומטים להנפקת כרטיסים”, אז הדבר נכון גם לגבי קיים רבים נוספים שבשני הקצוות כבר יש מכשירים: ב”ש-חיפה, ירושלים חיפה, ירושלים ב”ש, ירושלים ת”א תחנה מרכזית ועוד ועוד, אז שוב – מדוע “במקרה” דווקא שבעת הקווים הללו?

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *